Vytisknout tuto stránku

Jak interpretovat výsledky výstav?

leden 12th, 2019
Napsal(a) 
Číst 1209 krát
Zveřejněno v basic-info
(3 hlasů)

V minulosti jsme pro Vás na náš web připravili článek o tom, jak se na takovou kočičí výstavu připravit a co Vás na ní čeká. Dneska bychom se zabývali tím, jak výsledky z výstavy interpretovat. K tomuto účelu mi poslouží webová stránka 1. Slezská kočičí, která o víkendu 5.-6.1.2019 mezinárodní kočičí výstavu pořádala. V rámci článku uvidíte screeny z podkladů, které na stánkách 1SKO jsou a kde si je posléze můžete i sami prohlédnout.

 

Jak již bylo řečeno, v rámci kočičího světa se v průběhu roku pořádá několik mezinárodních výstav. A to ať již tady u nás v České republice, na Slovenku nebo kdekoliv jinde po světě. My se budeme zabývat výstavami, které jsou realizovány pod hlavičkou FIFé. Jiné kluby mají své systémy ať už posuzování, tak i hodnocení a přiznávání titulů. V tomto se však neorientuju, tudíž se tím zabývat nebudu :-D

 

První týden v letošním roce 2019 patřil mezinárodní výstavě koček v Ostravě. Výstavu pořádala organizace 1. Slezská kočičí. Této organizaci se musela zaslat přihláška (viz článek Přihláška na výstavu) a po jejím přijetí, pokud obsahovala všechny potřebné údaje, jste byli zařazeni do katalogu přihlášených zvířat. Organizace vždy stanoví termín, do kdy je možno kočičku přihlásit. K tomuto datu je udělána uzávěrka a kočičky jsou rozděleny do tříd dle svého plemene, dále do kategorií dle své barvy, věku či dosaženého titulu (viz článek Výstava a jak na to?).

Pokud se najdou opozdilci, kteří z nějakého důvodu se ve stanovený termín nestihnou přihlásit, je možnost po dohodě s organizátorem kočičku dohlásit dodatečně, kdy však tato je již uvedena v dodatku. Dodatky se vystavují jak na sobotu, tak na neděli, pokud je výstava dvoudenní pro všechny kategorie. Není podmínkou, že se musíte zúčastnit výstavy v obou dvou dnech. Lze se přihlásit pouze na jeden den, kdy pak v katalogu je poznámka v podobě písmene „S“ jako sobota, „N“ jako neděle a pokud jdete vystavovat oba dva dny, tak je to bez označení.

 

Na níže uvedeném obrázku vidíte screen katalogu, který vždy začíná Kategorií 1 a plemenem EXO exotická. Pokud by toto plemeno na výstavě chybělo, plemeno se přeskočí a pokračuje se dále. Stejně tak i dále v katalogu, jelikož kočičích plemen je hodně a ne vždy se podaří, abychom na výstavě mohli vidět zástupce všech čistokrevných plemen. Katalog si mohou návštěvníci zakoupit přímo na výstavě nebo za pár dní i s výsledky je k nahlédnutí na webových stránkách jednotlivých organizací, které výstavu pořádaly. 

 

katalog cely   katalog dodatek

 

 

Následně abych nemluvila pouze teoreticky, vybrala jsem z katalogu kocoura GIC EULALIE HENNESSY – č. 27, na kterém si ukážeme, co všechno se o tomto ragdollovi v katalogu dočteme a jak interpretovat výsledky z výstavy.

 

Katalog vyber

 

V rámci katalogu se o kocourovi dočteme, že je zbarvení RAG a 04 modrá mitted. Na výstavě byl oba dva dny, jelikož jak jsem již výše uvedla, není před jeho jménem napsána poznámka „S“ nebo „N“. Dále je důležité znát i třídu, která je v tomto našem modelovém případu Třída 3 Grandinteršampiónů. Můžete si všimnou i toho, že ve Třídě 3 s barvou modrá mitted je v katalogu uveden sám. Pokud ve stejné barvě a třídě soutěží více ragdollů, budou uvedeni pod sebou.

Dále jsou v katalogu uvedeny údaje jako je matka (Soulmates Lovey of Eulalie, RAG a 04) a otec (Busibu Dream On of Eulalie, RAG a 03), datum narození (25.09.2017), který je důležitý hlavně pro kategorie koťata 4-7měsíců a 7-10 měsíců, případně ve vyšším věku v kategorii veterán. Dále je zde uvedeno jméno majitelky (Skrzypczak Malgorzata) a jméno chovatelky (Beckertová Eva). Všechny tyto údaje jsou součástí přihlášky, kterou musí vystavovatel zaslat.

 

Samotné posuzování probíhá u každého plemene trošku jinak. Některé plemena soutěží ve skupinách, protože v rámci plemene je tak hodně barevných kombinací, že kdyby soutěžili jen podle barev, tak by na většině výstav soutěžili zvířata jen samy se sebou. Jedná se například o mainskou mývalí, která je rozdělena do 9ti soutěžních skupin: I - černá/modrá, II - černá/modrá s bílou, III - černá/modrá s kresbou, IV - černá/modrá s kresbou a bílou.... IX - bílá.

My se však budeme soustředit na ragdolly, kteří jsou rozděleni v rámci posuzování dle barev. Vždy spolu soutěží například modří mittedi, sealoví bicoloři, liloví colorpointi atd. V rámci barev jsou pak rozděleni do 6ti skupin: koťata 4-7 měsíců (nezáleží na pohlaví), koťata 7-10 měsíců (nezáleží na pohlaví), kocouři (nad 10 měsíců, nekastrovaní), kočky (nad 10 měsíců, nekastrované), kocouři kastráti (nad 10 měsíců), kočky kastrátky (nad 10 měsíců). 

Dále jsou kočky rozděleny v každé této skupině ještě podle dosaženého titulu. Kdyby soutěžili všichni modří bicoloři spolu, tak by vzhledem na vývoj plemene vyhrávali většinou zvířata s tituly a ti mladší by neměli šanci. Proto spolu soutěží šampioni, interšampioni....

 

Následně v rámci výstavy probíhá samotné posuzování (opět viz článek Výstava a jak na to?). Pokud se Váš ragdoll posuzovateli líbí ve všech ohledech a to ať již v samotné přípravě, prezentaci, typu a temperamentu, může Váš ragdoll postoupit do závěrečné Best in show, kde se volí vlastně ti nejkrásnější z nejkrásnějších. Posuzovatel hodnotí známkou EX1 - EX6 (excellent), VD (very good) nebo G (good). V reálu se známky "VD" v dnešní době téměř neudělují, jelikož by známka VD diskrétně naznačovala, že toto zvíře nemá v zásadě žádné vady, ale ve skutečnosti nemá na výstavě co dělat. Za posledních 10 let si nepamatujeme případ, kdy by zvíře dostalo známku "G". To by snad museli britku přihlásit jako ragdolla....

Pokud nastane situace a ta se stává docela dost u barev, která nejsou tak hojně zastoupena nebo když není moc vystavovatelů, tak může ragdoll soutěžit sám se sebou (jako naše vzorové číslo 27). Posuzovatel takovému zvířeti může udělit pouze hodnocení EX1 nebo dát diskvalifikaci. Nemůže udělat to, že označení EX1 přeskočí a dá například hodnocení EX3. Proto, pokud se vystavovatel chválí, že získal na výstavě krásný výsledek EX1, je třeba to interpretovat správně. A to, jestli soutěžil sám se sebou a ragdoll neměl žádné vady na kráse a povaze nebo jestli soutěžil ještě s nějakým dalším ragdollem. V takovém případě byl ragdoll s hodnocením EX1 lepší jako ti ostatní. V současnosti jsou nejhojněji zastoupeny variety bicolor v tmavších odstínech. Lilu nebo čokoládu musíte mnohdy v katagolu hledat lupou a ani tak ji většinou nenajdete :-D

Říkáte si, jestli má v takovém případě posuzovatel možnost vyjádřit svůj názor na kvalitu? Ano. Má. Takovému zvířeti může, ale taky nemusí udělit titul (CAC, CACIB, CAP...) A jak zjistí, zda může titul udělit či nikoliv? Ve standardu každého plemene jsou uvedeny body - například u ragdolla je 25 bodů za hlavu, 5 bodů za uši.... V celkovém součtu může ragdoll získat maximální počet 100 bodů. V rámci posouzení posuzovatel ve své hlavě virtuálně body odečítá (například když uši nejsou tak úplně takové, jako by měly být - odečte 1 bod; hlava je moc úzká - odečte 6 bodů....). Pokud zvíře dosáhne v tomto bodovém hodnocení více jak 93 bodů, může mu udělit titul CAC/CAP a pokud dosáhne více jako 95 bodů, může mu udělit titul CACIB/CAPIB. Pokud v rámci hodnocení kočka ztratí hodně bodů, dostane od posuzovatele sice hodnocení EX1, ale neobdrží žádný titul. To se stává většinou ve vyšších kategoriích - dosáhnout 96 bodů (CAGCIB/CAGPIB) nebo 97 bodů (CACS/CAPS) bývá docela obtížné (viz článek Výstava a jak na to?). 

 

Když posuzovatel posoudí všechny zvířata v kategorii 1 (PER, EXO, RAG, SBI, TUV), tak začne dělat tzv. rozstřel - posuzování na nominaci. Zavolá si všechny koťata ze všech svých plemen (PER, EXO, RAG, SBI, TUV), které posuzoval a dosáhli alespoň 97 bodů. To znamená, že nemusí do tohoto rozstřelu zavolat všechny jím posouzená koťata, i kdyby dostali hodnocení EX1. Z těchto koťat následně vybere jen jedno, které do BIS pošle. To stejné následně provede u všech juniorů, kocourů, koček, kastrátů a kastrátek. I v těchto kategoriích nemusí do BIS poslat žádného z nich. 

Pokud je na výstavě 5 posuzovatelů, tak každý z nich může poslat do BIS jen 1 kotě (4-7 měsíců), tak se tam může setkat maximálně 5 koťat, které navzájem soutěží. Obvykle ale ne každý posuzovatel pošle zvíře do BIS (málo bodů nebo ani nemá co do BIS poslat, protože například žádného kastráta neposuzoval), tak se v BIS sejde méně zvířat. Samotná BIS se pak řídí už speciálními pravidly, kdy zvířata nepředvádí vystavovatel, ale steward. Často můžete vidět pěknou soutěž, ale bohužel i zde se lze uchýlit k nekalým praktikám, pokud steward Vaše zvíře chytí úmyslně tak, aby jeho krása nevynikla nebo dokonce, aby to bylo zvířeti nepříjemné. Ne všechno je skvělé, úžasné a spravedlivé.... Bohužel. Škoda, ale to je většinou tehdy, když snaha získat tituly vítězí nad zdravým rozumem a korektním jednáním. Všechny zvířata v BIS pak posuzují všichni posuzovatelé společně (samozřejmě v případě posuzovatelů, kteří v dané kategorii posuzovat mohou) a vyberou to nejlepší. Pokud jste v dané kategorii sami, což se týká převážně kastrátů/kastrátek a veteránů případně vrhů, tak s největší pravděpodobností BIS i vyhrajete. 

 

V našem modelovém případě se do večerní BIS v kategorii 1 dostali celkem čtyři kocouři a to náš ragdoll, peršan, birma a ještě jeden ragdoll. Zde vidíte, že kocouři jsou nejen různých plemen v rámci kategorie 1, ale i různých barev a i různého věku. Tady bych taktéž ráda podotkla, že pro soutěž BIS nebo i posouzení jako takové není důležité to, zda má kočka před jménem tři tituly a stejně tak i za jménem. Nemusíte být tudíž smutní, když Váš ragdoll má soutěžit s někým, kdo má být výstavně úspěšnější. V mnohých případech můžete tzv. vyklepnout i kočku, která může být NW nebo i JW. Proto neztrácejte naději a pokud Vás výstavy lákají, tak to určitě zkuste.

 

BIS nominace

 

 

V našem případě se v rámci BIS posuzovatelé shodli, že nejlepší kočkou v této skupině kocourů je právě GIC EULALIE HENNESSY, který i BIS vyhrál. Stejným způsobem se postupuje i u dalších tříd a kategorií. Na závěr se ještě vybírají čtyři kočky s označením BOB (Best of best), kdy zde již bohužel náš ragdoll úspěšný nebyl. Na obrázku následně vidíte všechny vítěze v rámci Kategorie 1 ve všech mnou výše zmiňovaných skupinách. 

 

BIS vysledky

 

 

Poslední tabulkou je pak výsledková listina, kde jsou uvedeny hodnocení všech kočiček, které se výstavy v obou dnech zúčastnily. Zde opět vyhledáváte podle čísla, které najdete v katalogu. U našeho kocoura vidíme zkratky CACS BIV NOM. Význam těchto zkratek najdete opět v našem výše zmiňovaném článku.

 

BIS vysledkova listina

 

 

V rámci České republiky se následně automaticky zapisují výsledky do soutěže pořádané pod záštitou Sdružení chovatelů koček – Národní vítěz. Zde jsou postupně zapisovány všechny kočičky, které jsou registrovány v České republice a účastní se v ČR výstavy. Na konci roku se udělá součet a titul „National Winner“ získá v rámci třídy 1-4 v kategorii „dospělý“, „kastrát“ a „kotě“ vždy ta kočka, která za daný rok obdržela nejvíce bodů. V rámci počítání bodů se vychází z toho, že nominace je za 10 bodů, BIS/BOS je za 20 bodů plus se připočítává počet za ostatní nominované konkurenty v BIS.

 

Informace o tom, jakým způsobem se uděluje titul "National Winner" na Slovensku budou doplněny dodatečně, až budou jasná pravidla pro rok 2019. Nicméně pro rok 2018 to na Slovensku probíhalo tak, že majitel kočky musel sám zaslat prostřednictvím on-line formuláře potřebné údaje k absolvovaným výstavám organizátorovi soutěže, kterým byla Federácia Felis Slovakia. Titul národního vítěze byl udělen kočkám s nejvyšším počtem bodů a to bez ohledu na plemeno, věk, barvu a pohlaví. Tímto titulem se pak skrz naskrz plemeny mohlo pyšnit pouze 10 nejúspěšnějších koček, které dosáhly v daném roce minimálního počtu 70 bodů. Stejně tak na Slovensku měli i jiný systém bodování, kdy za hodnocení: V1 bez titulu a nižší ocenění (tr. 1-10) - 0 bodů;  V1, Ex 1 nebo I. (tr. 11,12,14) titul od CAC/CAP po CACS/CAPS, PH (tr. 1-10) - 10 bodů; V1/titul + NOM - 20 bodů;  V1/titul + NOM + BIS - 30 bodů; nominace WW nebo titul WW 100/200 bodů.

 50064695 2325112791080630 756747368967176192 n

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Sdružení chovatelů koček1. Slezská kočičíFederácia Felis Slovakia

 

Tento web a jeho obsah (vč. grafické úpravy a uspořádání) je chráněn autorským právem dle zákona č. 121/2000 Sb. Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (dále jen "Autorský zákon") ve znění pozdějších předpisů. Jakékoliv použití díla či jeho části bez souhlasu vlastníka autorský práv může mít za následek postih v rámci občanskoprávního či trestního řízení, jakož i vznik odpovědnosti za škody způsobené nositeli majetkových práv ve smyslu ustanovení Občanského zákoníku a Trestního zákoníku, případně uplatnění jiných práv vyplývajících z Autorského zákona a dalších právních předpisů. 

Naposledy změněno neděle, 05 duben 2020 22:30