Vytisknout tuto stránku

Hledáte svého ragdolla?

únor 22nd, 2017
Napsal(a) 
Číst 3308 krát
Zveřejněno v basic-info
(9 hlasů)

Zamilovali jste se do plemene ragdoll a rozhodli jste se pořídit si koťátko? Tak v tom případě jste na správném místě. Tyto stránky se věnují snad tomu nejkrásnějšímu a nejpřátelštějšímu plemenu, které na světě je. 

Souběžně s našimi webovými stránkami máme v provozu i naši facebookovou skupinu ČeskoSlovensko miluje ragdolly. Primárně se zaměřujeme na vzdělávání a prezentaci tohoto krásného plemene. Z tohoto důvodu i naše facebookové stránky jsou určeny pouze  k prezentaci Vašich ragdollíků. Na facebooku však naleznete mezi členy řadu chovatelů, kteří u nás své chovné kočičky či koťátka prezentují. Pokud jste se na první pohled zamilovali a vážně uvažujete o koupi koťátka, měli by jste se zamyslet nad níže uvedenými body. 


1) Výběr plemene

Ať už se rozhodnete pro ragdolla nebo pro kočičku jiného plemene, nastudujte si nejprve informace o plemeni jako takovém. Je sice moc hezké, že se Vám kočička líbí vzhledově, ale před samotnou koupí je nutno znát i povahu plemene jako takového. Jsou plemena, která jsou velmi akční a jsou plemena, která jsou klidnější. Možná by se dalo říci i línější. Při výběru své kočičky tudíž vycházejte i z obecné povahy plemene. Pokud jste klidnější a chcete klidnou kočku, tak výběr ragdolla bude tou správnou volbou právě pro Vás. Pokud však chcete kočičku akčnější, budete se muset porozhlédnout po jiném plemenu. Nastudováním těchto informací předejdete zbytečnému zklamání z toho, že je kočička úplně jiná než jste původně chtěli. Popis povahy plemene ragdoll najdete i na našich stránkách ve článku - Povaha plemene.

 

2) Kočka s průkazem původu

Pokud se pro koupi kočičky teprve rozhodujete, rozmyslete si, zda chcete konkrétní plemeno a tudíž kočku s průkazem původu nebo jestli Vám na vzhledu nezáleží a v tomto případě můžete dát domov nějakému nalezenému koťátku či kočičce z útulku. Více o této problematice se můžete dočíst v našem článku - Ragdoll s průkazem původu.

 

3) Výběr barevné variety

Pokud jste se rozhodli, že pravou kočičkou pro Vás bude právě ragdollík, čeká Vás ještě další práce a to s výběrem barevné variety. Ragdolli mají širokou škálu barev a tři typy zbarvení, tudíž je opravdu z čeho vybírat. Na našem facebooku najdete spousty fotografií, kdy u každé z prezentovaných fotek naleznete nejen jméno kočičky (jméno kočičky zahrnuje i název CHS), ale taktéž se dočtete i barevnou varietu (např. seal lynx bicolor). V našem článku - Standard plemene se dočtete nejen to, jak se dle EMS kódů jednotlivé barvy označují, nýbrž i to, jaké jsou vady ve zbarvení. Tento bod je důležitý převážně u kočiček chovných či kočiček, kde má majitel zájem chodit na mezinárodní výstavy. Pokud máte v plánu koupit mazlíka na Váš gauč, tak pro Vás chyby ve zbarvení nejsou podstatné. 
V případě ragdollů se můžete setkat s malou zvláštností, kdy se koťátka vybarvují až s přibývajícím věkem. Proč tomu tak je a co postupné vybarvování znamená se dočtete v našem článku - Vybarvování ragdollů.

 

4) Výběr chovatele

Na našich webových stránkách najdete i abecední seznam chovatelský stanic v České republice i na Slovensku a to ve článku - Seznam chovatelských stanic. Jedná se o chovatelské stanice prakticky z území celého bývalého Československa. Seznam berte z naší strany jako doporučení na to, koho v případě zájmu o koupi kontaktovat. Chovatelských stanic je však mnohem více a to, že chovatelská stanice není v našem seznamu zapsána neznamená, že se jedná o špatnou chovatelskou stanici. Nicméně podmínkou pro zapsání do našeho seznamu jsou funkční webové stránky, zodpovědný přístup k chovu a testování chovných jedinců (minimálně na nemoci HCM, PKD, FELv a FIV). Seznam však berte pouze jako doporučení a v případě zájmu o koupi postupujte obezřetně a nechte si předložit originály výsledků testování. O tom, jak přesně postupovat, čeho si všímat a na co se chovatele ptát, se dočtete v našem článku - Zodpovědný chovatel

 

5) Písemná či telefonická poptávka

Pokud jste si již vybrali chovatelskou stanici, ze které by jste si koťátko chtěli zakoupit, tak ji písemně či telefonicky kontaktujte. Začít kontakt s chovatelem otázkou "za kolik" nebo statusem na facebooku "nabídněte" není tím správným startem.  Ideální je zvolit prvotní kontakt písemný, kdy v tomto případě se můžete rozepsat a napsat informace o sobě, Vašem zaměstnání, Vaší rodině, o Vašem finančním a sociálním zázemí, o Vaší představě, jaké koťátko chcete a za jakým účelem ho kupujete (ať už na mazlíka, kotě na výstavy nebo kotě na chov). Písemný kontakt je výhodný i v tom, že si tyto informace můžete v hlavě v klidu utřídit a sdělíte tak o sobě co nejvíce, aby jste chovateli dali ucelenou představu o Vás. Následný kontakt mezi Vámi a chovatelem již může být telefonický a někteří chovatelé mají podmínku i osobního setkání. Stejně tak mnozí chovatelé svá koťátka do nových domovů vozí osobně, aby si  informace od Vás ověřili a na vlastní oči viděli, v jakém prostředí bude jejich odchov žít. 

 

6) Výbavička

Máte již vybrané a rezervované koťátko? Chystáte se na jeho příchod? Co všechno je nutno nakoupit a jak se na příchod připravit se dočtete v našem článku - Výbavička pro kotě.

 

7) Finance

Pokud uvažujete o koupi nového kočičího kamaráda, jistě Vás napadne i otázka "Kolik to stojí?". První výraznou investicí představuje samotná kupní cena. S touto tak nějak všichni počítáme a víme, že si musíme dát bokem zhruba 10.000,- Kč. Dále všichni tak nějak počítáme s tím, že ragdollík bude muset u nás doma něco jíst, bude muset chodit někam na záchod a taky víme, že mu musíme pořídit nějaké hračky či škrabadla. Zde bychom měli počítat zhruba tak s částkou 3.000,- Kč na nákup toho  nejzákladnějšího. Měsíční náklady jsou pak individuální. Zde záleží na tom, jakými granulemi, kapsičkami/konzervami či masem budete svého ragdollího kamaráda krmit. Odhaduji, že včetně steliva dáte zhruba 1.500,- Kč měsíčně. Samozřejmě, že náklady mohou být vyšší nebo i nižší.

Dále musíte počítat i s ročními náklady týkající se očkování a odčervení. Zde je opět cena individuální. Záleží na tom, v jaké lokalitě bydlíte, jaké očkovací sérum použijete a zda budete odčervovat pilulema nebo budete sbírat bobky na koprologii. Orientačně se jedná o částku kolem 1.000,- Kč. Dále byste měli dělat i roční preventivní prohlídky. Nejedná se o nic neovyklého, vždyť Vy taktéž chodíte každé dva roky na prevenci. V případě koček je vhodné tuto preventivní prohlídku provést před samotným očkováním, abyste věděli, že je kočička zdravá a očkování zvládne v pohodě. Pokud Vám veterinář kočku naočkuje bez toho, aniž by ji alespoň prohlédl, je to špatně. V rámci prevence by měl veterinář minimálně změřit teplotu, prohmatat břišní dutinu, poposlouchat, zkontrolovat oči a zuby. V některých veterinárních ordinacích provádí tuto prohlídku při každé návštěvě a stojí zhruba 200,- Kč.  Součástí ročních preventivních prohlídek bývá i odběr krve a moče na její rozbor. Zde se v případě rozborů bavíme o částce kolem 1.000,- Kč.

Pokud Váš ragdollík nebude před odchodem z chovatelské stanice vykastrovaný, musíte počítat i s cenou kastrace. Zde je to opět indiviální. Záleží na lokalitě, veternární klinice, použité anestezie, před i po operační péči apod. Opět orientačně počítejte s částkou od 1.000,- Kč. Kastrace koček je však složitější a tudíž i dražší než kastrace kocoura. 

Mnoho z nás si možná neuvědomuje, že jakékoliv zvíře je živý tvor a proto se kdykoliv může cokoliv stát. Proto při koupi svého mazlíčka si prosím uvědomte, že kočka je závazek na zhruba 15 let. Během této doby se může cokoliv stát, s přibývajícím věkem se mohou začít objevovat různé zdravotní obtíže, které je nutno řešit. Pak už se skutečně tisíce jen točí a mnohdy se při placení účtu na veterině nestačíme divit. S přibývajícím věkem nebo po propuknutí nemoci je taktéž nutno provádět již odbornější vyšetření, sono vyšetření, rentgen, odběry krve, zavedení speciálních veterinárních diet či podávání léků. Je nutné si uvědomit, že na veterině se platí i za tu injekční stříkačku. Proto si prosím rozmyslete, zda jsou Vaše finanční možnosti takové, že v případě řešení nějakých zdravotních obtíží jste schopni toto finančně utáhnout a v jakém rozsahu. Ono je sice moc pěkné, že máte doma tři, čtyři, pět či více koček, ale jste schopni jim poskytnout potřebnou veterinární péči? Nebo jak byste tuto situaci posléze řešili? 

Vždy proto mějte na paměti, že prevence a preventivní prohlídky vychází převážně u starších zvířat levněji než pozdější řešení zdravotních problémů, kterým jste mohli prevencí předejít. 

Naposledy změněno pátek, 23 únor 2018 13:55