Vytisknout tuto stránku

Analýza ragdollů na Slovensku

červenec 9th, 2017
Napsal(a) 
Číst 2492 krát
Zveřejněno v basic-info
(2 hlasů)

V rámci své závěrečné práce ve vzdělávacím programu G2 PawAcademy jsme měli na výběr několik témat. Jedním ze zadání bylo vybrat vzorek 200 koček některého z plemen a zde provést analýzu pro tři různé parametry (locusy). No a to bych nebyla já, abych si nevybrala ragdolly a aby byl výzkum smysluplný, rozhodla jsem se pro analýzu ragdollů na Slovensku od prvního importu až do listopadu 2016, kdy jsem kurz končila. Stejně tak jsem dělala analýzu v rámci databáze PawPeds, ale o tom snad někdy příště... A jaké byly výsledky mého bádání? Dozvíte se v tomto článku. 

Data, se kterými jsem v rámci závěrečné práce pracovala, byly získány z Plemenné knihy Federácia Felis Slovakia (dále jen „FFS“) a dávají nám ucelený přehled o tom, jaký byl trend v chovu ragdollů. Upřímně jsem ráda, že jsem tuto analýzu neprováděla v rámci České republiky, jelikož s ohledem na množství chovatelských stanic a narozených koťat bych analýzu prováděla možná ještě teď :D


Plemenná kniha se vyznačuje tím, že provádí registraci koček v rámci svého území (v našem případě na území Slovenské republiky). Pod FFS spadá celkem 11 občanských sdružení, kde se mohou registrovat jednotlivci nebo chovatelské stanice. Tato registrace je nutná u chovatelských stanic, jelikož jen v takovém případě jsou odchovům vystaveny FFS průkazy původu. Pro mazlitele je pak registrace důležitá, pokud chce majitel se svou kočičkou navštěvovat mezinárodní výstavy a získávat tituly.

Jak již bylo uvedeno, tak u plemenné knihy FFS se registrují koťata, která se narodila v chovatelské stanici zapsané pod některou z občanských sdružení na Slovensku.  Dále je nutno provést registraci u kočiček, které byly na území Slovenské republiky importovány a to ať už jako budoucí chovné kočičky nebo jako výstavní mazlíci. Registrace se však musí provést i u kočiček, která nejsou sice na Slovensko fyzicky importována, jelikož na Slovenku narodila, ale původní chovatelská stanice je registrována u některé z non-FIFé organizací.

V následných grafech jsou zapsány počty ragdollů, kteří byli v jednotlivých létech do plemenné knihy FFS zaregistrovány. V každém roce jde tudíž o počet nově registrovaných ragdollů. Stejně tak je pracováno pouze s daty, která byla při registraci ragdolla Plemenné knize oznámena. Tzn. že pokud se chovatel domníval, že je kotě lilac, ale nakonec se ukáže, že je blue, tak tyto změny již v mé práci zohledněny nejsou. 

 

Z dostupných dat FFS víme, že první ragdoll kočička byla na Slovensku zaregistrována v roce 2002. Jmenovala se Isaboe Von Den Bobobaren, zbarvení blue colorpoint (RAG a) a jednalo se o import. Od roku 2003 začíná pak počet ragdollů pomalu narůstat a první velký skok nastává v roce 2006, kdy bylo zaregistrováno již 46 ragdollů. Další výrazný skok nastal v roce 2010, kdy počet ragdollů vzrostl na 102. Od tohoto roku je roční nárůst zhruba stejný. V roce 2014 počet pomalu klesá, aby se v roce 2015 zase pomalu zvýšil.

 

V Pawpeds databázi, která je celosvětovou databází kočiček s průkazem původu můžeme najít zakladatele plemene, kterým byla Josephine. Nejstarším ragdollem v této databázi je Raggedy Ann Fugianna, žena, EMS RAG n 03, která se narodila v roce 1965. Ve stejném roce byly zaregistrovány další dva ragdollové. V roce 2002 bylo již registrováno 670 ragdollů. Stoupající tendence byla až do roku 2012, kdy bylo registrováno již 1 387 ragdollů. Od tohoto roku začal počet pomalu klesat. Zde je nutno uvést, že v databázi Pawpeds jsou zaevidovány jen ti ragdolli, o jejich registraci chovatelé či majitelé zájem projevili a zaslali k registraci kopii průkazu původu. Z tohoto důvodu se nejedná o celosvětový počet ročního přírustku ragdollů. Další podstatný fakt je skutečnost, že do databáze jsou zapisováni ragdolli celosvětově a to i z non-FIFé organizací.

Dále je nutno zmínit, že do databáze PawPeds jsou ragdolli zapisováni průběžně a proto se jejich počet v jednotlivých létech mění. Uvídím to zde z důvodu, že pokud by někdo z Vás chtěl svou analýzu provádět, tak je pravděpodobné, že mu vyjdou jiná data než mi, když jsem toto porovnání prováděla v listopadu 2016. 

 

SK pocet ragdollu celkem 

PawPeds pocet ragdollu celkem

 

White spotted

V rámci své analýzy jsem se zaměřila na základní rozdělení ragdollů a to dle druhu zbarvení, což se označuje anglickým názvem "White spotted". Zde patří zbarvení bicolor (EMS 03), mitted (EMS 04) a colorpoint (bez číselného označení). White spotted určuje množství bílé barvy na těle ragdolla, kdy zbarvení colorpoint je zcela bez bílé barvy, přičemž největší podíl bílé má zbarvení bicolor.

Dále rozlišujeme zbarvení high mitted (geneticky mitted, vzhledově bicolor - jedná se o většinu populace ragdollů, kteří jsou označováni jako bicolor), bicolor true, mid-hight white a van/white high. Tyto označení však v průkazu původu nenaleznete, jelikož se uvádí pouze první tři označení. 

V grafu vidíme, že dlouhodbě nejoblíbenějším a nejrozšířenějším druhem zbarvení je zbarvení mitted. V roce 2016 byly rozdíly mezi typy zbarvení nepatrné. 

 

Genetické označení je následující:

SK barevne variety ragdoll

 

Locus A

A-Locus rozlišuje dva druhy koček - agouti a non-agouti.

V rámci plemene ragdoll nazýváme kočky s kresbou (agouti) výrazem "lynx" a označujeme jej EMS kódem "21". Ragdolli, kteří ve svém kožíšku žádnou kresbu nemají, označujeme výrazem "non-agouti" neboli "non-lynx". V takovém případě v jejich EMS kódu označení 21 nenaleznete.

V rámci genetiky však exisuje více druhů kreseb, které se označují kódy 21 - nespecifikovaná kresba, 22 - mramorovaná (blotched), 23 - tygrovaná (mackerel), 24 - tečkovaná (spotted), 25 - s tikingem (ticked). 

Pokud se vrátíme zpět na Slovensko, tak zde a taktéž i celosvětově jsou oblíbenější ragdolli non-agouti (tzn. bez kresby).

SK lynx ragdoll

 

 

Locus B

B-Locus označuje barvu ragdolla jako takovou. Ragdoll patří mezi plemena s širokou paletou barev, díky které si každý milovník ragdollů může vybrat takovou barvu, která se mu nejvíce líbí. A jak se tyto barvy rozlišují z pohledu genetiky? 

 

1) Black pigment colours

Do skupiny "black pigment colours" zahrnujeme barvy seal, blue, chocolate a lilac. 

První ragdoll registrovaný na Slovensku byl zaregistrován v roce 2002 a měl barvu blue. Do roku 2009 převládala barva seal, ale v roce 2010 došlo k výraznému zvýšení barvy blue. Ve stejném roce se začínají objevovat zbarvení chocolate a lilac. Tyto dvě barvy jsou i nadále v menšině a stále dominuje barva blue. 

SK seal blue chcolate lilac ragdoll

 

2) Red pigment colours

Do barev skupiny "red pigment colours" řadíme barvy červené, kterýma jsou barva red a cream. 

První ragdoll v barvě red byl na Slovensku zaregistrován v roce 2005 a první ragdoll v barvě cream v roce 2007. 

SK red cream ragdoll

 

3) Tortie colours

Zbarvení tortie (slangové označení je "želva") se vyskytuje pouze koček ženského pohlaví. V rámci zbarvení se mohou vyskytovat v kombinaci s barvama seal, blue, lilac a chocolate.

První ragdollka v barvě bluetortie byl zaregistrován v roce 2005. Počet koček v barvě "tortie" není tak výrazný. Zajímavostí je, že na Slovensku nebyla nikdy zaregistrována ragdollka ve zbarvení chocolatetortie. 

SK tortie ragdoll

 

A co říci na závěr? Zajímavé je, jak se změnily preference chovatelů ragdollů v létech 2002 až 2016. Na Slovensku byl první ragdoll barvy modré a podle statistik by se dalo říci, že nejoblíbenější barva je stále barva modrá. V případě variety v posledních několika létech vedlo zbarvení mitted, avšak v roce 2016 se variety vyrovnaly.

Pokud Vás zajímá, zda se tento trend změnil v roce 2017 nebo zda se neoblíbenějším zbarvením stala barva jiná, tak to se dozvíte na našich stánkách počátkem roku 2018. 

 

 

 

 

 

 

Tento web a jeho obsah (vč. grafické úpravy a uspořádání) je chráněn autorským právem dle zákona č. 121/2000 Sb. Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (dále jen "Autorský zákon") ve znění pozdějších předpisů. Jakékoliv použití díla či jeho části bez souhlasu vlastníka autorský práv může mít za následek postih v rámci občanskoprávního či trestního řízení, jakož i vznik odpovědnosti za škody způsobené nositeli majetkových práv ve smyslu ustanovení Občanského zákoníku a Trestního zákoníku, případně uplatnění jiných práv vyplývajících z Autorského zákona a dalších právních předpisů. 

 

 

Zdroj:

Federácia Felis SlovakiaSdružení chovatelů kočekGenetika-obrázek

 

Naposledy změněno neděle, 05 duben 2020 22:44