Vytisknout tuto stránku

Historie plemene

leden 25th, 2017
Napsal(a) 
Číst 2720 krát
Zveřejněno v basic-info
(6 hlasů)

Ragdoll (hadrová panenka) je skutečně kočička jako z pohádky. Polodlouhá srst s bohatým límcem, kontrast tmavších odznaků se světlejší barvou zbytku těla a především.... Modré oči... Čím sytější odstín barvy oka je, tím lépe. Ragdoll patří k největším plemenům koček vůbec. Mluvíme zde však o velikosti (výška a délka těla) a nikoliv o hmotnosti. Bohužel se v současné době setkávám stále častěji s tím, že za velikost ragdolla se bere jako hlavní měřítko jeho váha a mnohdy se majitelé předhánějí, čí ragdoll víc váží. Váha ragdolla je individuální a čím vyšší hmotnost nad hranicí průměrné váhy, tím větší riziko zdravotních obtíží. Velikost ragdolla se odvíjí od jeho genetické výbavy a nikoliv od apetitu. Obecně lze říci, že kocouři mívají hmotnost až 7 kilo, kočky od 4,5 do 6 kg. 

 
Vznik plemene ragdoll je zahalen tajemstvím. Na základě publikovaných rozhovorů s Dennym Daytonem a prostudováním řady dokumentů, které Ann Baker psala Blanche Herman se zdá, že se Ann Baker – chovatelka a oficiální zakladatelka plemene ragdoll - myšlenkou vytvořením tohoto plemene zabývala již kolem roku 1963. Ann Baker si měla zapůjčit kocoura od své sousedky paní Pennels, který měl odznaky totožné jako posvátná birma a zkřížila tohoto kocoura se svou kočkou - prý tureckou angorou jménem Josephine. Z tohoto spojení se narodil kocour Daddy Warbucks. Josephine se narodila i tmavě antracitová kočka Buckwheat.

V rámci vývoje plemene Ann Baker zkřížila Daddy Warbuckse s Josephine (tedy matku se synem) a z tohoto spojení narodila se Fugianna. V podstatě žádná z těchto koček nebyla skutečným ragdollem, ale i přesto se uvádí jako zakladatelé plemene ragdoll. Z těchto tří koček – Josephine, Fugianny a Daddy Warbuckse - pochází všichni ragdollové. V papírových průkazech původu Vašich současných ragdollů, však tyto jména však již neneleznete. Můžete je ale dohledat v databázi  Pawpeds. Tato databáze slouží k registraci koček s průkazem původu, tedy i ragdollů. Pokud víte, jak v databázi vyhledávat, můžete zpětně dohledat u svého ragdolla právě tyto tři kočky. Kromě těchto však dohledáte všechny předchozí generace. Databáze však vyhledává pouze v údajích, které do ní byly vloženy. Proto čím více bude koček do databáze zapsáno, tím bude vyhledávání přesnější. Proto pokud chcete svého ragdolla do databáze zaevidovat, kontaktujte Moniku Kováčovou (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Pro zapasání bude nutno zaslat e-mailem kopii originálu rodokmenu.

 

  CHS Ann Baker

Chovatelská stanice Ann Baker, kde všechno v roce 1963 začalo.

Bylo to místo narození Fugianny a Daddyho Warbuckse.

02 Josephine s koťaty

Na tomto obrázku může být Josephine. Ann Baker toto zapsala na zadní stranu fotografie,
ale později si sama touto informací už nebyla jistá. I přesto většina lidí věří, že je to obrázek legendární Josephine.

03 Daddy Warbucks

Daddy Warbucks - zakladatel plemene ragdoll.
Na tváři měl bílý flíček a stejně tak i bílý konec ocasu. Bílý flíček je možno najít i u mnohých současných ragdollů.

04 Buckwheat

Buckwheat byla zakladatelkou plemene ragdoll – tzv. tmavé linie.
Na obrázku se svými potomky Tiki a Kyoto.
  

05 Ann Baker

 Ann Baker – zakladatelka plemene ragdoll - drží na rukou Fugiannu - seal bicolor.
Fugianna byla zakladatelkou tzv. světlé linie ragdollů.

Legenda říká, že Josephine v době březosti spadla pod auto a nehodu jen zázrakem přežila. Podle Ann Baker změnila tato traumatická událost Josephine v extrémně uvolněnou kočku. Když jste ji zvedli ze země, uvolnila se jako hadrová panenka (rag-doll) a nechala se sebou dělat cokoliv bez toho, aniž by se bránila. Všechna koťata, která se jí po této události narodila, zdědila tuto „novou povahu“ a právě na to kladla Ann Baker důraz při rozvoji nového plemene. Je samozřejmé, že venkovní vlivy jako je autonehoda, nemohou ovlivnit genetické vlastnosti potomků, ale v tomto případě při výběru koček do dalšího chovu byli vybíráni jen takoví jedinci, kteří tuto vlastnost měli. Díky tomu se zachovala, upevnila a v dnešní době je pro toto plemeno tak charakteristická. Dnes už není podstatné, jestli příčinou byla autonehoda nebo genetická predispozice Josephine. Každopádně to byl velmi dobrý obchodní tah Ann Baker.


Během následujících let se potomci Josephine, Fugianny a Daddy Warbuckse stali známí pro jejich dobrý temperament, velikost těla, neplstnatějící srst a nápadný vzhled. V tomto okamžiku Josephine mizí ze scény a už nikdy více o ní neuslyšíme. Jsou to teď jen její tři děti, které budou dále hrát hlavní roli při vytvoření plemene ragdoll.


Ve stejné době se Ann rozhodla rozdělit své dvě děvčata na světlou a tmavou linii. Fugianna se stala zakladatelkou světlé linie a Buckwheat, která byla velmi tmavá a hodně osrstěná, se stala zakladatelkou tmavé linie. Bohužel tmavá linie se chovatelsky neprosadila a tak z výsluní mizí. Ann Baker však zkřížila Daddyho Warbuckse s Buckwheat a získala první vrh ragdollů. První dvě plnobarevné koťátka pojmenovala Gueber a Mitt. Další dvě koťata s odznaky byl kocour Kyoto (seal mitted) a kočka Tiki (seal colorpoint). Tato koťata se narodila v létě roku 1965.  Kyoto a Tiki byla první koťata, která Ann Baker registrovala jako kočku plemene "RAGDOLL". Od jejich registrace proto nebylo možné, aby bylo v létech 1966 – 1967 bez souhlasu Ann Baker jakékoliv kotě označeno jako ragdoll nebo se jako ragdoll prodávalo. Ann Baker se snažila maximálně zvýšit hodnotu svého chovu. Nevnímala to však z hlediska chovatelského, ale z hlediska obchodního.

 

06 PP

Průkaz původu úplně první registrované kočky plemene ragdoll - kocour Kyoto.


Během následujících let Ann Baker pracovala na upevnění charakteristických vlastností plemene. První záznamy o tom, že byli z její chovatelské stanice prodáni první ragdolli, jsou z roku 1969, když manželé Daytonovi koupili od Ann Baker první chovný pár ragdollů, který se jmenoval Buddy a Rosie. Během let 1969 – 1973 také Daytonovi pracují na rozvinutí plemene ragdoll a pomáhají Ann Baker s prezentací nového plemene. Ann Baker se ale nechce vzdát kontroly nad tím, co ona chápe jako "zlatý důl" a proto v roce 1971 zakládá organizaci IRCA. Má vizi, že prodej koček bude fungovat jako prodej práv k výrobku tzv. francise (obdobou je např. dnešní McDonald), kdy by při narození a prodeji jakéhokoliv dalšího potomka dostávala procentuální zisky z prodeje. Mnoho 
prvních vlastníků ragdollů se proti této myšlence postavilo a odmítli takovou smlouvu uzavřít. Také Daytonovi, kteří koupili své ragdolly jako první, tento koncept odmítli. Začala se proto vytvářet skupina majitelů ragdollů, kteří odmítli mít s Ann Baker cokoliv společného.

 

07 Laura a Denny Dayton

Laura a Denny Dayton.
Daytonovi  koupili první chovný pár Rosie a Buddy od Ann Baker v roce 1969.
Denny vytvořil genetický diagram ragdollů a oba dva se společně podíleli na založení
Ragdoll Society v roce 1975, která se stala základem organizace RFC/RFCI.

08 Daytonovi ragdolli

Někteří z Lauřiných a Dennyho ragdollů na začátku 70tých let. 

09 Rosie

Toto je Rosie. Rosie a Buddy byli prvním chovným párem Daytonových.
Všimněte si velikosti Rosie a délky jejího těla. 

10 Buddy

Toto je Buddy, první kocour manželů Daytonových – velký seal colorpoint.  


V září 1975 se paní Opel Jensen, která vlastnila 5 koček od Ann Baker, rozhodla, že už toho má dost a nabídla na prodej všech svých 5 koček Dennymu a Lauře Daytonovým. Stejně tak i další majitelé prodali své ragdolly Daytonovým. Tito nakonec vlastnili celkem 18 ragdollů, kteří pocházeli přímo z chovatelské stanice Ann Baker. Svou chovatelskou stanici nazvali Blossom-Time. Zpětně je však velmi těžké zjistit, zda chovatelská stanice manželů Daytonových byla skutečně ta úplně první. Určitě však byli mezi prvními a pro plemeno ragdoll udělali velmi mnoho. V začátcích bylo velmi těžké s novým plemenem prorazit. V roce 1974 uveřejnil Denny Dayton inzerát v Los Angels Times na svou chovatelskou stanici. Zájem o ragdolly rostl a CHS Blossom-Time ještě dlouho nedokázala udržet krok s narůstajícím zájmem o toto plemeno.

 

Tento web a jeho obsah (vč. grafické úpravy a uspořádání) je chráněn autorským právem dle zákona č. 121/2000 Sb. Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (dále jen "Autorský zákon") ve znění pozdějších předpisů. Jakékoliv použití díla či jeho části bez souhlasu vlastníka autorský práv může mít za následek postih v rámci občanskoprávního či trestního řízení, jakož i vznik odpovědnosti za škody způsobené nositeli majetkových práv ve smyslu ustanovení Občanského zákoníku a Trestního zákoníku, případně uplatnění jiných práv vyplývajících z Autorského zákona a dalších právních předpisů. 

Zdroj: Ragdoll Fanciers ClubRagdoll Historical SocietyCHS Little Blessings

Naposledy změněno čtvrtek, 09 duben 2020 17:40