Vytisknout tuto stránku

Ragdoll s průkazem původu

leden 22nd, 2017
Napsal(a) 
Číst 5026 krát
Zveřejněno v basic-info
(2 hlasů)

Pokud se někdo z Vás rozhodne pro kočičku, je vhodné si na začátek položit zásadní otázku: „Chci konkrétní plemeno nebo chci obyčejnou kočičku?“

Když si odpovíte, že Vám nezáleží na vzhledu a povaze, vhodným řešením je adopce kočičky z útulku nebo dát domov nějakému nalezenci. K tomuto účelu najdete na internetu či Facebooku mnoho stránek/skupin, kde rozsáhlá nabídka takových kočiček je.

Pokud si však na položenou otázku odpovíte, že chcete ragdolla, jelikož se Vám líbí jeho vzhled a povaha, pak základním a zásadním pravidlem je koupě kotěte s průkazem původu. V dnešní době je v Čechách i na Slovensku mnoho chovatelských stanic, tudíž je opravdu z čeho vybírat. (pozn. Seznam chovatelských stanic naleznete zde.)

 

 

Kotě bez průkazu původu


Možná si někteří z Vás řeknou, že ty „papíry“ vlastně ani nepotřebují, že nebudete chodit na výstavy a že koupíte kotě přes inzerát na Bazoši, kde ještě ušetříte. Vězte však, že takto to skutečně není. Při koupi kotěte bez průkazu původu možná ušetříte na kupní ceně, pokud však budete mít tu smůlu, že si kotě od množitele donese s sebou virové infekce nebo dokonce vrozené genetické vady, utratíte na veterině mnohem více, než je cenový rozdíl mezi kotětem s průkazem původu a kotětem bez průkazu původu. Dále zde nemáte nejen jistotu vzhledu, to znamená, že z roztomilého koťátka Vám nemusí vyrůst ta kočka, nad kterou jste se posledně rozplývali na výstavě a stejně tak to nemusí být takový flegmatik, jak se o ragdollech všude píše.


U kotěte bez průkazu původu taktéž nevíte, kdo jsou jeho rodiče. Pro množitele je snadné laikovi označit jakékoliv dvě kočky za rodiče, jelikož laik není schopen rozlišit, jestli například podle zbarvení kotěte to rodiče skutečně mohou být. Stejně tak, pokud jste nikdy neměli v rukou originál průkazu původu a množitel Vám nějaký papír ukáže, jako laik se nejste schopni v tomto zorientovat a díky své neznalosti také nejste schopni odhalit, zda předložený papír není padělek nebo že byl například podvodně zakoupen od majitele ragdolla s průkazem původu.


Dalším rozsáhlým a zcela nesmyslným mýtem, se kterými se u množitelů můžete setkat, je tvrzení, že kotě je po rodičích s průkazem původu, avšak bylo ve vrhu nadpočetné nebo že to byl neplánovaný vrh apod. Zde je nutno si říci, že koťata s průkazem původu jsou narozená v registrovaných chovatelských stanicích, proto všechna narozená a životaschopná koťata průkaz původu dostanou. Vydání není limitováno ani množstvím koťat ve vrhu, ani počtem vrhů a ani špatným zbarvením nebo vrozenými vadami. Jen pro zajímavost uvedu, že vystavení průkazu původu stojí cca 150,- Kč Česko/10 EUR Slovensko/1 kotě.


Hodně lidí se taktéž mýlí v tom, že je nejlepší si vzít koťátko co nejmenší, protože si ho vychovají sami k obrazu svému. Toto je také mýtus, který se bohužel nese naší populací. Věk 12 týdnů není v případě koček stanoven náhodně. V tomto věku jsou koťata již zcela samostatná a připravená odejít do nových domovů. Během 12ti týdnů života se mu dostane tzv. dobrého vychování od jeho kočičí matky, sourozenců i smečky, ve které žije. Díky tomu z koťátka vyroste sebevědomé kotě, které nemusíte lovit za skříní, nebude Vám škrábat na sedačku, čůrat do postele nebo na Vás fyzicky útočit. Stejně tak v tomto věku je 2x očkované a 3x odčervené. Věk 6ti týdnů je skutečně nedostatečný, jelikož v tomto věku kotě není ještě zcela socializováno a opět si i tímto zadělává zájemce na velký problém. Stejně tak v tomto věku nemá kotě ještě dostatečně vyvinut svůj imunitní systém, tudíž je náchylnější ke všem virovým chorobám.

Od některých chovatelů však koťata odcházejí ještě později. Může být z důvodu kastrace, která probíhá až po 12tém týdnu věku a ihned po kastraci nelze dát kotě do nové rodiny. Kastrace je operační zákrok a i když kotě většinou již druhý den neví, že na nějakém zákroku bylo, je nutno vyčkat jeho úplné rekonvalescenci (zahojení rány). U jiných chovatelů se můžete setkat s tím, že Vám kotě nepředají dříve než např. v 16ti týdnech nebo později. Může to být z důvodu, že kotě mohlo mít horší start do života (o tomto byste měli být srozuměni ještě před složením zálohy), má oproti sourozencům nižší váhu nebo chovatel v rámci svého přesvědčení dříve koťata do nových domovů nepouští. Vždy však by mělo z chovatelské stanice odcházet kotě zdravé a fyzicky i mentálně připravené pro samostatný život bez své kočičí matky. 


Určitě si položíte otázku, jak je možné, že je tak velký cenový rozdíl mezi kotětem s průkazem původu a bez průkazu původu. Je to jednoduché. Množitel minimalizuje své náklady ve všech směrech. Ať už se jedná o koupi kočky/kocoura, kdy nakoupí třeba taky levně na Bazoši nebo oklame chovatele a zakoupí si kotě s průkazem původu na mazlíka, avšak nedodrží ustanovení o povinné kastraci. Toto donutilo chovatele k tomu, že většina koťat z chovatelských stanic prodávaných na mazlíka již odchází kastrovaných. Dále množitelé své kočky netestují. U koťat sníží své náklady tím, že je prodávají ve věku cca 6 týdnů, kdy začínají už jíst a proto je pro množitele neekonomické vrh živit. Tyto samozřejmě odchází do nových domovů neodčervená a neočkovaná.  Díky veškerým těmto úsporným opatřením je možné kotě získat za tak nízké ceny.


K problematice množitelů bych ještě uvedla, že mnohdy kočky rodí nepřetržitě a za rok může mít kočka i tři vrhy, což se velmi odrazí na její zdravotní kondici a tato se dále může promítnout negativně i do zdraví koťat.


Ukázka pár typických inzerátu z portálu Bazoš. Snažila jsem se vybrat největší perly, které množitelé v rámci svých inzerátů uvádějí.


 • Nabízím k prodeji 5 kocourků bez PP, narozené mamince ragdoll a tatínkovi něvské maškarádě. Všichni kocourci jsou po rodičích neskutečně mazliví a hraví. Jsou velmi čistotní, naučeni používat záchod. Mají za sebou pravidelné odčervení. Očkovaní zatím nejsou, je možné dle přání doočkovat (neopustili prostory bytu, stejně jako rodiče). Tři kocourci jsou něvské maškarády (blue point a seal point), jeden radgoll (seal point) a jeden se pyšní siamskými znaky (seal point, krátkosrstý).
 • Nabízím k rezervaci čistokrevná koťátka ragdoll bez pp. Máme jednu holku a jednoho kluka. Otec je papírový v barvě seal bicolor mited, maminka ve výjimečném zbarvení chocolade bicolor. Při odběru budou 3×odčervení a 1×očkování, naučeni na WC a škrabadlo plně socializováni. 
 • Nabízím k rezervaci 3 kocourky ragdoll. Čistokrevní bez PP. Narození 1.5. K odběru budou v půlce července až začátkem srpna. Kocourci již sami chodí na kočičí záchod a kromě mlíčka papají granulky.  
 • Nabízím k rezervaci čistokrevná koťátka, různé barvy kluky i holky. Máme koťátka od dvou kočiček, takže je z čeho vybírat. Rodiče jsou s PP, takže je zaručená povaha
 • Nabízím k odběru kouzelné kocourky ragdoll bez PP. Otec s PP, matka bez PP (po rodičích s PP). Koťátka budou očkovaná, odčervená a plně odkojena. Sociální návyky samozřejmostí.
 • Nabízím k prodeji 4 koťátka ragdoll bez PP - otec čistokrevný ragdoll (blue mitted) maminka ragdoll+brit (seal mitted). Foto rodičů ráda zašlu vážným zájemcům. Do nových domovů půjdou odčervení a naučení na záchůdek.
 • Nabízím kočičku a kocourka ragdoll s krátkou srstí po mamince a jednu kočičku dlouhosrstou po tatínkovi. Kocourka colorpoint mitted a kočičky bicolor tabby. Zvyklí na běžný chod domácnosti, děti a psa. Krmeni kvalitním krmivem, naučení na škrabadlo i záchůdek. Jsou odčervení, ockovaní, bez PP. 
 • Nabízím ragdolla ke krytí. Je to čistokrevný ragdoll bez PP. Je v barvě seal mitted a má úžasnou mazlivou povahu. Je to přátelský, uvrněný miláček rodiny. Neznačkuje. Je zkušený – už měl 59 koťátek a čeká další. Pravidelně očkovaný a odčervený.
 • Nabízím ke krytí tříletého čistokrevného kocoura Ragdoll. Má skvělou ragdollí povahu neznačkuje. S krytím má velkou zkušenost. Po kočičce požadujeme očkování odčervení a ostříhané drápky.Kočičku u nás ubytujeme a skvěle se o ní postaráme. Kryjeme jen kočičky bez PP


Kotě s průkazem původu


Kotě s průkazem původu je kotě, které pochází z registrované chovatelské stanice. Organizací, u kterých může být chovatel registrován, je mnoho. V České a Slovenské republice jsou téměř všechny chovatelské stanice registrovány pod celosvětovou organizací FIFé a proto se dále budeme věnovat pouze pravidlům chovu u této organizace.


Prvním poplatkem, který musí chovatel zaplatit, je registrační poplatek za zřízení chovatelské stanice, který činí 1.800,- Kč (50 EUR). Dále musí zaplatit roční příspěvek základní organizaci, pod kterou je jeho chovatelská stanice zapsána. Poplatek činí 500,- Kč/13,50 EUR/1 rok.


Největším nákladem je pro chovatele koupě chovné kočky, jejichž cena je několikanásobně vyšší než cena u koťat na mazlíčka. Cena chovné kočky/kocoura se pohybuje mezi 25.000-70.000,- Kč (1.000-2.500 EUR), přičemž cena se odvíjí od kvality kočky a jejího rodokmenu. Pokud chovatel nakupuje chovný pár, má tento náklad dvakrát.


Když si kočičku doveze domů, měl by ji nechat otestovat na virové, bakteriální případně i protozoální infekce (Streptococcus Mycoplasma, Tritrichomonas foestus, Chlamydie). Toto testování stojí přibližně 2.500,- Kč (100 EUR). U chovných koček není povinnost testování, ale v dnešní době chovatelé testují minimálně na nemoci HCM (Hypertrofická kardiomyopatie), PKD (Polycystická choroba ledvin), FIV (Virus imunodeficience koček nebo-li kočičí AIDS) a FeLV (Virus kočičí leukémie). Tyto testy stojí u jedné kočky zhruba 4.000,- Kč (150 EUR).


Pokud chovatel chce otestovat i barvu, krev, udělat genetický profil apod., tak se výše částky za testy může vyšplhat na 10.000,- Kč (400 EUR) za jednu kočku (mimo již uvedené testy).  Do nákladů musíme započítat i náklady na veterinární péči, očkování, odčervení, škrabadla, hračky, přepravky a samozřejmě náklady na jídlo a stelivo.


Další náklady vznikají chovateli s koťátky. Může se stát, že nastanou problémy při porodu, kdy je nutno vyhledat veterinární péči a kočce může být proveden císařský řez. Jeho cena vč. dalších nákladů se může pohybovat kolem 5.000,- Kč (200 EUR). Stejně tak mohou nastat komplikace se samotnými koťaty, kdy chovateli mohou růst náklady na veterinární péči či náhradní krmivo v prvních týdnech života. Standardní náklady jsou pak na očkování a odčervení, kdy koťátka před odchodem jsou 2x očkována (minimálně proti Herpesviróze, Kalciviróze a Panleukopenii) a 3x odčervena.


S nadsázkou by se dalo říci, že kotě je bezedná studna, co se týče jídla, takže náklady na krmivo jsou extrémní. Chovatelé nekrmí mnohdy jen granulemi, ale dávají koťatům i mléčné výrobky, masové konzervy nebo přemražené syrové maso.


Někteří chovatelé taktéž provádí před odchodem do nových domovů kastraci koťat, která stojí odhadem 1.500,- Kč (65 EUR). Dále některá koťata jsou již očipována a mají vystavený pas. Cena je odhadem 800,- Kč (35 EUR).


Za tento komplexní balíček péče pro Vaše kotě a servisu pro Vás zaplatíte částku cca 14.000,- Kč (520 EUR). U některých chovatelských stanic se můžete setkat i s cenou kolem 20.000,- Kč (730 EUR). V ceně se většinou promítne i rodokmen kotěte a jeho potenciální kvalita. Pokud například budete chtít zakoupit kotě v tzv. show kvalitě, abyste mohli chodit na výstavy a vyhrávat, tak budete muset zaplatit více než třeba za kotě ze stejného vrhu, ale které takové předpoklady nemá. Nicméně je nutno konstatovat, že ne vždy platí rovnice "levné kotě = špatná chovatelská stanice a drahé kotě = dobrá chovatelská stanice". Vždy je nutno každý  jednotlivý případ posuzovat indiviuálně a nedívat se na cenu jen jako na částku, ale hlavně na to, co je v této ceně zahrnuto. Tím myslím - co chovatel skutečně poskytl a posytuje svým kočkám a co bude do budoucna v rámci chovatelského servisu poskytovat Vám. A věřte mi, že několikrát během let svého chovatele potřebovat budete.  


Při koupi ragdolla z chovatelské stanice podepisujete písemnou kupní smlouvu, ve které jsou uvedeny závazky prodávajícího vůči kupujícímu a naopak. Obsah kupní smlouvy je individuální a každá chovatelská stanice ji má sestavenou dle svých zkušeností. Nicméně pokud kupujete kotě z chovatelské stanice, poskytuje Vám chovatel záruku na vrozené a genetické vady. Rozsah toho, nač chovatel záruku poskytuje a po jakou dobu, je opětovně individuální. 


K dokreslení chovu uvedu, že dle chovatelského řádu České republiky může mít kočka maximálně 3 vrhy během 24 měsíců. Na kočkách je možno odchovávat koťata pouze ve věku 1-8 let, u kocourů je stanovena pouze dolní hranice 1 roku.

Dle chovatelského řádu Slovenské republiky může mít kočka maximálně 3 vrhy během 24 měsíců. U kočky je stanoven minimální věk na 10 měsíců. U kocourů žádné věkové omezení není.


Dále chovatelský řád FIFé stanovuje podmínky, za kterých mohou být kočky chovány a stanovuje taktéž, které kočky/kocouři nemohou být chovní (např. hluché kočky, kočky s pupeční kýlou, kočky bez vousů, kočky trpící vrozenými abnormalitami a další). 

 

 

Shrnutí

Kotě s průkazem původu Kotě bez průkazu původu
Původ kotěte Registrovaná chovatelská stanice Od množitele s nejasným původem
Rodiče a sourozenci Vždy znáte jména rodičů a prostřednictvím chovatele jste schopni dohledat i majitele sourozenců Vašeho kotěte. Neznámí a nedohledatelní
Původ rodičů Lze doložit originálem průkazu původu. Ústní tvrzení prodávajícího
Věk rodičů

Kočka: od 1 do 8let/od 10 měsíců

Kocour: od 1 roku/bez omezení

Bez omezení
Socializace Ano Většinou žádná
Věk odběru Minimálně 12 týdnů věku. Od 6 týdnů věku.
Očkování a odčervení 2x očkováno a 3x odčerveno Většinou žádné 
Záruka

na vrozené a genetické vady

(rozsah a délka záruky je individuální dle kupní smlouvy)

Žádná
Kupní smlouva Ano Ne
Kupní cena Cca 14.000,- Kč (510 EUR) Cca 6.000,- Kč (220 EUR)

 

Když se na všechny informace podíváte s odstupem, stále si myslíte, že kotě za 6.000,- Kč bez průkazu původu je výhra a že s ním ušetříte?

 

Pokud jste se správně rozhodli pro koupi kotěte s průkazem původu a jdete navštívit chovatelskou stanici, zaměřte svou pozornost minimálně na tyto body:

 • Prostředí domácnosti, ve které koťátka žijí.
 • Jak se chovají dospělé kočky a koťata (zda se volně pohybují, nechají se pohladit, hrají si nebo zda jsou zalezlí za skříní, sedačkou apod.).
 • V jaké fyzické kondici jsou dospělé kočky a koťata (zda nevypadají podvyživeně nebo dokonce nemocně např. výtoky z očí, mají čistou a udržovanou srst, čisté uši, nos, okolí řitního otvoru, tlapky, nemají blechy, rozškrábanou kůži apod.).
 • Nechejte si chovatelem předložit zdravotní testy rodičů Vámi vybraného kotěte a zeptejte se na jejich zdravotní stav (jestli netrpí na nějaké zdravotní obtíže např. horší zažívání, potíže s močením, alergiemi apod.)
 • Všimněte si, jak se chovatel ke svým kočkám chová, jak o nich mluví a v neposlední řadě, jakým způsobem se Vám s chovatelem komunikuje. Je nutné pamatovat na to, že s touto osobou budete v kontaktu několik dalších let.
 • Pokud máte z čehokoliv špatný pocit, raději v chovatelské stanici kotě nekupujte.
 • Před podpisem si prostudujte kupní smlouvu a pokud máte jakékoliv dotazy, řešte je s chovatelem ještě před podpisem rezervační/kupní smlouvy. V případě, že se obsahem kupní smlouvy nesouhlasíte či ji chcete doplnit, řešte to s chovatelem před jejím podpisem, příp. tuto smlouvu nepodepisujte. 

 

Tento web a jeho obsah (vč. grafické úpravy a uspořádání) je chráněn autorským právem dle zákona č. 121/2000 Sb. Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (dále jen "Autorský zákon") ve znění pozdějších předpisů. Jakékoliv použití díla či jeho části bez souhlasu vlastníka autorský práv může mít za následek postih v rámci občanskoprávního či trestního řízení, jakož i vznik odpovědnosti za škody způsobené nositeli majetkových práv ve smyslu ustanovení Občanského zákoníku a Trestního zákoníku, případně uplatnění jiných práv vyplývajících z Autorského zákona a dalších právních předpisů. 

 

Zdroj: Sdružení chovatelů kočekFederácia Felis Slovakia

Naposledy změněno úterý, 26 květen 2020 10:11