Vytisknout tuto stránku

Péče o kočičího seniora

srpen 26th, 2017
Napsal(a) 
Číst 2070 krát
Zveřejněno v ragdoll-zdraví
(2 hlasů)

Dle provedených průzkumů je polovina koček starších osmi let, kdy s přibývajícím věkem se mění životní styl a požadavky kočičího seniora. Zejména v tomto období musí majitelé věnovat svým kočičkám maximální péči a nezanedbat možné náznaky zdravotních potíží. Kvalitní veterinární péče, včasná diagnostika a správně zvolená léčba je zvláště ve vyšším věku prvořadá. Co dělat a jak zajistit svému kočičímu seniorovi plnohodnotný a kvalitní život i ve vyšším věku se dozvíte v tomto článku.

 


Neexistuje přesné rozdělení jednotlivých fází v životě kočičky, nicméně v rámci dospělosti můžeme věk kočičky pomyslně rozdělit do tří kategorií:

 • Dospělost (2-6 let),
 • Dospělost – střední věk (7-10 let),
 • Senior (11-14 let),
 • Geriatrický věk (15 a více let).

 

S přibývajícím věkem můžeme u kočiček pozorovat změny, které se projevují převážně v těchto oblastech:

 • snižuje se schopnost cítit chuť a vůni u přijímané potravy,
 • snižuje se schopnost organismu zpracovávat tuky a bílkoviny,
 • zhoršuje se sluch,
 • snižuje se imunita a starší kočky jsou pak náchylnější na virové infekce,
 • zhoršuje se elasticita kůže,
 • snižuje se funkce srdce a plic,
 • zvyšuje se náchylnost ke stresovým situacím (tzv. chronický stres),
 • dochází ke změnám pigmentu duhovky a zhoršování zraku,
 • drápky se stávají křehčími.

 

Změny můžete pozorovat i v rámci denních aktivit kočičího seniora a to zejména:

 • méně si hraje a celkově je kočička méně aktivní,
 • tráví venku méně času,
 • spí více než obvykle,
 • snižuje se chuť k jídlu,
 • kočička může být méně společenská,
 • hůře se přizpůsobuje změnám,
 • mohou být hlasitější z důvodu zhoršování sluchu,
 • zvyšuje se závislost na majiteli.

 

Ze zdravotního hlediska můžeme u kočičky pozorovat:

 • ztuhlost a obtížnost skákat do výšek,
 • letargii,
 • otoky,
 • problémy se stabilitou,
 • potíže s močením a vyprazdňováním,
 • dezorientaci a strach,
 • ztrátu hmotnosti,
 • neobvyklé chování (např. plachost, agresi apod.)

 

Obecné tipy pro starší kočku

V tomto období kočička potřebuje více než obvykle maximální péči majitele. S přibývajícím věkem může být pro kočičky již obtížnější udržovat svou čistotu, a proto by majitelé měli s tímto svému seniorovi pomoci. Jedná se převážně o místa na těle, která mohou být pro starší kočičku již hůře dostupná, a proto se není schopna na těchto místech sama očistit. U starších kočiček byste měli pravidelně kontrolovat zuby, sledovat její hygienické návyky (převážně používání kočičí toalety) a všímat si varovných signálů v podobě nechutenství, ztráty hmotnosti či nadměrného pití vody.

Majitel by měl dbát i na udržování kočičky v dobré fyzické a psychické kondici, díky čemu ji může udržet v dobré kondici co nejdéle. Tyto aktivity taktéž napomáhají k udržení svalové hmoty, k zabezpečení dobrého krevního oběhu a v neposlední řadě napomáhají dobrému trávení. V případě her je nutno brát ohled na věk kočičky, kdy ve vyšším věku jsou vhodnější interaktivní hračky, které kočičku zabaví, avšak nejsou pro ni fyzicky náročné. V případě her je vždy nutné brát ohled na věk, mobilitu a zdravotní stav kočičky.

Jak již bylo výše uvedeno, tak pokud s Vámi bydlí starší kočička, je nutno ji nejen věnovat větší pozornost, ale je nutno domácnost přizpůsobit tak, aby byla i nadále schopna ji celou využívat a nehrozilo ji možné zranění. Nač si dát pozor a jak domácnost přizpůsobit?

 

Sociální kontakt

Když kočičky stárnou, mohou se s přibývajícím věkem stát nejisté a nedůvěřivé. Rutina a naučené systémy chování v sociálních kontaktech umožní starší kočičce se cítit bezpečněji.

 

Krmivo a voda

Nádoby s vodou či krmivem umístěte na taková místa, která jsou pro kočičky přístupná ze všech stran tak, aby kočička při jídle či pití neměla za zády další kočky. Toto pravidlo je vhodné dodržovat i v případě mladých kočiček. Vhodné je umístit misky na vyvýšené místo, aby se nemusela kočička moc zohýbat. Toto ocení především ty kočičky, které trápí ztuhlost krku, zad nebo předních končetin. Jelikož ragdollíci patří mezi velká plemena, tak vyvýšená místa pro místění misek ocení i v mladším věku. Starší kočky bývají většinou dehydratované, tudíž dostupnost k misce s vodou je maximálně nutná!

misky 01

 

Toalety

Pokud jsou kočičky velmi staré a trpí kognitivní dysfunkcí je vhodné mít toalety umístěné po celém bytě/domě tak, aby je měla kočička v případě potřeby blízko a nedošlo zbytečně k nějaké nehodě.

Ptáte se, co je to kognitivní dysfunkce? Nejprve si řekněme, co jsou kognitivní funkce. Jsou to intelektuální procesy, které povazujeme za samozřejmé, ať už u lidi nebo u koček. Jsou to takové činnosti, u kterých by nás ani nenapadlo, že nefungují automaticky. Kognitivní funkce nám umožnují myslet a poznávat okolní svět a díky tomu můžeme posuzovat, zdůvodňovat, učit se a pamatovat si, co jsme už v minulosti udělali a současně jsme schopni se prostřednictvím komunikačních kanálů vyjadřovat. Jinými slovy můžeme říci, že kognitivní funkce jsou zodpovědně za to, že si umíte zavázat tkaničku u boty a kočka si zapamatuje účel toalety a jak ji používat. Dysfunkce je pak selhání těchto procesů.

 

Škrabadla

Čím jsou kočičky starší, tím s větší pravděpodobností budou stále méně používat ke škrábání škrabací sloupky škrabadel. V dnešní době je široký výběr horizontálních škrabadel (například kartonová škrabadla), která jsou pro starší kočičky vhodnější. Výběr těchto druhů škrabadel je široký a můžete najít i designové kousky.

kartonové škrabadlo2

 

Okna a postele

Kočička sama o sobě miluje pozorování okolního světa, avšak s přibývajícím věkem může být pro ni obtížné na parapet okna vyskočit. V takovém případě je vhodné vytvořit kočičce pomyslné schůdky v takové výši, po kterých bude schopna sama bezpečně vylézt až na požadované stanoviště. To stejné platí i v případě, kdy kočička je zvyklá spát s Vámi v posteli.

schody pro kočku

 

Pelíšky

I tyto umisťujte tak, aby byly pro starší kočičku pohodlně přístupné. Pokud je zvyklá spát například na okenním parapetu, dejte ji na toto místo teplou deku. Stejně tak, pokud je zvyklá spát v domě/bytě na místech, která jsou chladná. V chladnějších obdobích můžete použít i elektrické dečky či nahřívací polštáře, které ocení převážně kočky s artritidou nebo nízkou hmotností.

Starší kočičky mohou mít i poruchy rovnováhy a tudíž hrozí riziko pádu a úrazu. Proto např. na úzké okenní parapety dejte širší podesty, po kterých se může kočička bezpečněji pohybovat nebo tyto místa zabezpečte tak, aby nebyly pro kočičku přístupná.

 

 

Zdravotní péče

S přibývajícím věkem se u Vaší kočičky mohou postupem času projevovat zdravotní obtíže a proto by jste v neposlední řadě neměli podcenit preventivní lékařské prohlídky. Jaká vyšetření by jste měli se svými kočičími seniory podstopit a jak často, se dozvíte již brzy v námi připravovaném článku, kde se na zdravotní prevenci podíváme podrobně.  

 

 

Tento článek je věnován kočičím seniorům, avšak jednotlivé body se mohou využít i v případech, kdy má mladší kočička zdravotní problémy a je nutno jejímu zdravotnímu stavu domácnost přizpůsobit. Proto se neřiďte pouze věkem kočičky, nýbrž mějte vždy na paměti to, aby se u Vás doma kočička cítila dobře a bezpečně, byla jejím požadavkům domácnost přizpůsobena a minimalizovalo se riziko možného zranění.

 

 

Zdroj:

Feline Focus 8/2015

Alpeti.CZ

 

 

Naposledy změněno čtvrtek, 05 říjen 2017 16:22