Vytisknout tuto stránku

První pomoc (část 1)

březen 11th, 2017
Napsal(a) 
Číst 1336 krát
Zveřejněno v ragdoll-zdraví
(1 Hlasovat)

V rámci našeho soužití s kočičkami bohužel občas nastanou situace, kdy je kočička zraněná a my ji musíme poskytnout první pomoc. Dnes se zaměříme na to, jakým způsobem se kočičkám poskytuje první pomoc.

 

Na úvod je nutno uvést, že první pomoc znamená prvotní zásah pro záchranu života a po jejím provedení je nutno neprodleně vyhledat veterinární lékařskou péči. Pokud máme doma nějakou tu kočičku, měli bychom svou domácnost přizpůsobit tak, abychom minimalizovali rizika pro vznik úrazů a jejich následky. Do tohoto můžeme zahrnout i fakt, že je nutné, abychom věděli, jak správně kočičce poskytnout první pomoc.


Základem všeho je mít doma lékárničku, ve která bude mít základní vybavení. Je samozřejmé, že samotný obsah je dán i Vašimi zkušenostmi s různými přípravky či prostředky. Níže uvedený obsah berete jako doporučení, co by Vaše kočičí lékárnička měla obsahovat.

 

Jedná se o:

 • latexové chirurgické rukavice (tenké),
 • peroxid vodíku, Alfadine nebo Betadine (jódová tinktura) na dezinfekci,
 • vazelína (pro namazání teploměru nebo pro zabránění přilepení obvazu k ráně),
 • laktulóza – projímadlo (např. Duphalac) a živočišné uhlí – průjem (např. Carbosorb, Smecta),
 • obvazy a kompresní obvaz (např. 3M Coban 1583/B)
 • baterku (pro kontrolu uší nebo krku),
 • spínací špendlíky (k upevnění obvazu); pro tento účel lze užít i kompresní obvaz,
 • nůžky,
 • ručník (na omrzliny nebo nouzová nosítka),
 • fyziologický roztok (vypláchnutí očí nebo k čištění rány), Ophtalmoseptonex (bohužel momentálně nedostupný)
 • injekční stříkačka (např. pro výplach očí fyziologickým roztokem),
 • teploměr,
 • antibiotická mast (např. Framykoin) popř. antibiotický zásyp (např. Framykoin), antibiotické kapky do očí (např. Opthalmo Evercil - bohužel momentálně nedostupný)
 • pinzeta s plochým koncem,
 • rehydratační podpora (např. Royal Canin VD Canine CAN/FEL Rehydratation Support 15x29g) pro případ dehydratace a úžehu


Je dobré jednou za rok zkontrolovat obsah lékárničky, resp. datum použitelnosti jednotlivých léčiv a léčiva prošlá nahradit novými. 
Součástí lékárničky by měl být i lístek s telefonním kontaktem na Vašeho veterináře příp. na veterinární kliniky ve Vašem okolí, které poskytují non-stop službu. V okamžiku, kdy budete rozrušení, bude pro Vás hledání těchto informací složitější. Do lékárničky si můžete i vytisknout mapku s adresou, kde se veterinární zařízení nachází. V rámci přípravy si můžete taktéž zjistit, jaké veterinární kliniky se ve Vašem okolí nachází, jaké poskytují služby a jaký mají rozsah vybavení.


 

Úraz

Obecné pravidlo je, že se zraněným zvířetem pracujeme velmi opatrně, jelikož toto má strach a bolest může způsobit, že i z hodného zvířete se stane malý ďáblík! V takovém případě Vám hrozí nebezpečí kousnutí či poškrábání. Na zranění kočičky nás může upozornit krev, kulhání, kňourání, pláč, kousání nebo zasyčení, když se jí dotkneme tam, kde je zraněna. Nenechte se zmást, jelikož kočička v případě silné bolesti občas i přede.


Pokud je kočička agresivní, je dobré ji zajistit tak, aby Vám v rámci ošetření či transportu nezpůsobila zranění. Ideální je, pokud první pomoc kočičce poskytují dvě osoby, jelikož jedna osoba kočičku drží a druhá ji ošetřuje. Můžeme použít i úchop za krkem, který kočičku omezí v pohybu. 
Na trhu jsou ke koupi i speciální kočičí náhubky (viz obrázek). Tyto existují ve dvou verzích, kdy jeden typ kryje pouze tlamu, druhý typ kryje i oči. Tyto náhubky nelze použít v případě, pokud je kočička v bezvědomí, má poškozené dýchací cesty nebo potíže s dýcháním, úpal či frakturu lebky. Pokud náhubek použijete, je nutno ho aplikovat tak, aby kočička mohla dýchat!!

první pomoc náhubek     

 

Umělé dýchání a masáž srdce

U některých úrazů se můžete setkat s tím, že kočička nedýchá a ani nijak jinak nereaguje. V takovém okamžiku musíme kočičce v rámci záchrany jejího života provést masáž srdce a umělé dýchání.


Než se dostaneme k samotnému postupu tohoto oživování, je dobré si říct pár základních věcí. Pokud kočička odpočívá a má klidový režim, nadechne se za 1 minutu asi 30x a její tep se pohybuje kolem 120 tepů za minuty. Tyto hodnoty se samozřejmě mění v závislosti na momentální aktivitě kočičky. Doma v klidu si můžete zkusit nahmatat i pulz. Ideálním místo je v horní části zadní nohy (třísla), kde se nachází stehenní tepna. Další místo je na obou stranách hrudníku (pod předníma packama).


Barva kůže v tlamě nám může taky naznačit, zda je krevní oběh kočičky v pořádku. Modrá barva naznačuje, že kočičce chybí kyslík, bílá naznačuje na velkou ztrátu krve, šedá a fialová pak naznačuje, že je kočička v šoku, červená barva naznačuje infekci nebo otravu. Zdravé dásně jsou u kočiček vždy růžové.


Pokud jste se ocitli v situaci, kdy kočička nejeví známky dýchání a její srdce nebije, je nutno provést umělé dýchání a masáž srdce. Ideální je, když tyto oživovací pokusy provádí dvě osoby. Jedna osoba provádí masáž srdce a druhá dýchání z úst do nosu.


V rámci první pomoci je nutno zajistit:

A – Airway – kontrola dýchacích cest – je třeba odstranit zapadnutý jazyk (k tomuto Vám může pomoci gáza, kterou můžete lépe chytit jazyk), vdechnuté předměty, zvratky apod.  

B – Breathing – dýchání – jemné vdechy

C - Circulation - masáž srdce


Postup při umělém dýchání:

 1. zkontrolujte dýchací cesty a odstraňte všechny překážky v dýchání (viz. bod A),
 2. zavřete kočičce ústa,
 3. zkontrolujte, jestli kočička dýchá (oživovací pokusy se nedělají, pokud kočička dýchá a je při vědomí!!!)
 4. pokud kočička nedýchá, dejte svá ústa přes její nos a velmi jemně vydechněte (hrudník by se měl zvednout)
 5. dejte svá ústa pryč, aby mohla vydechnout
 6. tento postup opakujte každých 4-5 sekund až do 10ti vdechů, kdy si ověřte, zda kočička začala sama dýchat
 7. pokud kočička nedýchá, postup opakujte

první pomoc dýchání

 

Postup při masáži srdce:

 1. položte kočičku na bok
 2. položte dlaně na hrudník těsně za přední tlapky a jemně zmáčkněte (opatrně, aby nedošlo ke zlomenině žebra, které může posléze poškodit plíce!!!)
 3. zmáčknutí provádějte 25-30x za 15 sekund
 4. po 10ti opakováních zkontrolujte, zda již srdce bije
 5. pokud srdce nebije, postup opakujte 

první pomoc masáž

 

V tomto příspěvku jsou popsány pouze prvotní úkony v rámci poskytnutí první pomoci. Jelikož je toto téma rozsáhlé, bude následně zpracováno v dalším příspěvku, na který se můžete těšit již brzy…

 

 

 


Zdroj: First Aid For pets For Dummies: M. Christine Zink, DVM, PhD, Tracy Barr
Úvodní obrázek: Léčit nemoc

Naposledy změněno neděle, 05 duben 2020 22:45