Vytisknout tuto stránku

Vánoční nástrahy

listopad 25th, 2017
Napsal(a) 
Číst 1842 krát
Zveřejněno v ragdoll-zdraví
(2 hlasů)

Pomalu se nám blíží nejkrásnější svátky roku - Vánoce. Každý z nás se na Vánoce jistě těší, vánočně si zdobí svůj dům či byt, avšak mnohdy můžeme zapomenout na to, že některé vánoční dekorace jsou sice na pohled moc pěkné, nicméně mohou v sobě skrývat možné nebezpečí pro naše milované ragdollíky. Proto Vám řekneme, nač bychom si měli dát v rámci našich domácností pozor, aby byly Vánoce svátky klidu a míru, a nikoliv ve znamení běhání po veterině.  

 

Květiny

Vánoční hvězda, vánoční kaktus, jmelí – to všechno jsou květiny, které neodmyslitelně patří k Vánocům a mnohým z Vás jistě zdobí interiér domácnosti. Nesmíme ale zapomínat na to, že právě tyto tři vánoční ozdoby jsou pro kočičky jedovaté!!! Ublížit může nejen samotné pozření části rostliny, ale taktéž voda v misce či ve váze, které by se kočička napila. Proto pokud chcete mít tyto květiny doma, umístěte je tak, aby se k nim kočička nemohla dostat. 

Seznam všech jedovatých rostlin naleznete zde a jak poskytnout první pomoc v případě otravy naleznete zde.

vánoční hvězda      vánoční kaktus   jmelí020

 

Vánoční stromeček

Ozdoby, světýlka, řetězy – vánoční stromeček k Vánocům neodmyslitelně patří, ale kromě pádu na kočičku skýtá i jiná nebezpečí. Základem je, aby byl stromeček dobře upevněný resp. zajištěný proti spadnutí a to zejména v případě, kdy máte kočičky poněkud akčnější. Některé kočičky jsou schopny stromkem i prolézat. Plastové ozdoby (baňky) nejsou mnohdy tak hezké, ale nezapomínejte na to, že u skleněných ozdob hrozí střepy, které mohou kočičku pořezat. Proto je vhodné klasické baňky vyměnit za plastové nebo třeba za retro slaměné ozdoby. Blikající světýlka jsou taky kouzelná, avšak překousání/poškození kabelu vedoucího do zásuvky asi pro kočičku to pravé ořechové nebude. Mě samotnou takto poškozený řetěz "kopnul" a příjemné to fakt nebylo. A to jsem dospělý člověk a nikoliv 5kg kočka. A na závěr řetězy. Je úplně jedno, jaký typ ozdobných řetězů používáte, vždy dávejte pozor na to, aby nedošlo k jeho pozření, jelikož s tímto si trávicí trakt kočky skutečně neporadí. Stejně tak je nutno dávat pozor na to, aby se do řetězu kočka nezamotala a neoběsila se na něm.

V neposlední řadě je třeba si dávat pozor taktéž na klasické vánoční pochutiny, jako je například čokoláda (vč. staniolu), rozinky nebo i alkohol. Seznam nebezpečných potravin naleznete zde.

vánoční stromek

 

Svíčky

Jaké by to byly Vánoce bez svíček. Vždyť adventní věnec se zapálenými svíčkami je jednoduše klasika. Nezapomeňte ale na to, že kočka je zvídavé stvoření a bohužel neví, že jí může chytnout kožich. Stejně tak by mohla nechtě svíčku převrhnout a podpálit Vám byt. Pokud si ale na tuto tradici potrpíte, tak dejte opět svíčky tam, kde se k nim nemůže kočka dostat příp. u zapálené svíčky seďte a hlídejte. 

svíčky

 

Stužky

Dárek bez ozdobné stužky není dárkem. Zde ale platí to, co pro řetězy z vánočního stromečku. Opatrně!!!

stužka

 

 

 

 

Tento web a jeho obsah (vč. grafické úpravy a uspořádání) je chráněn autorským právem dle zákona č. 121/2000 Sb. Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (dále jen "Autorský zákon") ve znění pozdějších předpisů. Jakékoliv použití díla či jeho části bez souhlasu vlastníka autorský práv může mít za následek postih v rámci občanskoprávního či trestního řízení, jakož i vznik odpovědnosti za škody způsobené nositeli majetkových práv ve smyslu ustanovení Občanského zákoníku a Trestního zákoníku, případně uplatnění jiných práv vyplývajících z Autorského zákona a dalších právních předpisů.

 

Foto:

http://www.magazinzahrada.cz/stromy-a-kere/jmeli-bile-odezene-zle-duchy-a-privola-lasku.htmlhttp://www.zahrada-centrum.cz/clanky/nahled/142-vanocni-kaktus-brazilske-tropy-na-okennim-parapetu?do=forumControl-newCommenthttps://www.ceskestavby.cz/clanky/proc-vam-neprospiva-vanocni-hvezda-25025.htmlhttps://www.tchibo.cz/ozdoby-na-vanocni-stromecek-p400039639.htmlhttp://www.obechradek.cz/ctyri-svicky-na-adventnim-venci-6515cz81/https://www.dekflor.cz/stuha-bila-s-cervenym-van-ornamentem-1cmx3m

Naposledy změněno neděle, 05 duben 2020 22:31